Fortsätt till huvudinnehåll

Dagens nöjda författare

På vår skola har vi under höst och vår arbetat intensivt med Bokjuryn. Några titlar som fått väldigt fin respons hos våra elever under det arbetet är dina böcker om Tage.

När ett sådant meddelande trillar in i mailkorgen måste jag säga att det är extra roligt att vara författare!

Jag tror även att de nominerade till Slangbellan för bästa debutbok i kategorin barn- och ungdomslitteratur känner sig glada över sina respektive nomineringsmeddelanden. Så dagens övriga nöjda författare bör vara Josephine Bornebusch som skrivit Född fenomenal, Josefin Sundqvist som skrivit Pappersväxten och Ylva Hillström som skrivit Konst.

Slangbellan delas ut av BULT, den Barn- och ungdomslitterära sektionen inom Sveriges Författarförbund. Läs mer om Slangbellan här.

Kommentarer

Skicka en kommentar